Pognieciona koszula jest największym wrogiem każdego eleganckiego mężczyzny. Trzeba jednak przyznać, że nieustannie prasowanie koszul przed pracą lub wieczorem może być uciążliwe w perspektywie czasu. Czy można w jakiś sposób pozbyć się tego problemu? Co wpływa na to, jak bardzo koszula się gniecie i jak - jeśli w ogóle - można temu zapobiegać?

Od czego to zależy, czy i jak bardzo koszula się pogniecie?

Zagniecenia na koszuli męskiej powstają przede wszystkim przez wzgląd na materiał, z jakiego jest ona wykonana. Każda tkanina ma bowiem swoją własną budowę strukturalną. Warunkuje to jej podatność na odkształcanie się pod wpływem nacisku. Do najbardziej gniotących się materiałów należą:

  • bawełna,
  • len,
  • wiskoza.

Wybierając koszule wykonane z jednego z powyższych - musisz liczyć się z tym, że będą się one dość mocno gniotły.

Oczywiście, są pewne rozwiązania producentów ubrań, które - jeśli nie w całości - to przynajmniej częściowo odpowiadają na ten problem. Najczęściej jest to użycie mieszanki materiałów - w wielu sieciówkach najpopularniejszym połączeniem jest bawełna i poliester. Niekiedy można spotkać się również z jakimiś dodatkami wełny czy poliamidu.

Jeśli chodzi o materiały, które (prawie) w ogóle nie ulegają zagnieceniom - ich lista będzie wyglądała następująco:

W ich przypadku o wiele łatwiej jest całkowicie wyeliminować problem zagnieceń, piorąc, rozwieszając i przechowując ubrania w odpowiedni sposób. Skoro już jednak do tego doszliśmy - czas abyś dowiedział się, co możesz zrobić, żeby Twoje koszule przestały się (tak bardzo) gnieść!

Sprawdzone sposoby na ograniczenie zagnieceń - od czego zacząć?

Unikać zagnieceń możemy na wielu poziomach. Począwszy od prania koszul (temperatura, ilość wody, detergenty), przez rozwieszanie ich, aż po kwestię tego, czy robimy to na wieszaku, czy suszarce. Jak się zaraz przekonasz - każda z tych kwestii może okazać się istotna.

Pranie, temperatura i detergenty - jak wpływają na stopień pogniecenia koszuli męskiej?

Najczęstszym błędem, powodującym powstawanie najgłębszych i niemal niemożliwych do zredukowania zagnieceń, jest pranie w zbyt wysokiej temperaturze. Prawda jest taka, że niepotrzebnie ingeruje ona w strukturę materiału i utwardza go, przez co tkanina lepiej i na dłużej “zapamiętuje” kształt pod wpływem nacisku. Jeśli nie masz do czynienia ze szczególnie intensywnymi zabrudzeniami - nie powinieneś stosować temperatury wody wyższej niż 30°C.

Podobnie wygląda to w przypadku detergentów. Używaj takich, które są dedykowane dla danego koloru ubrań i rodzaju tkaniny. Powinny one zmiękczać materiał, utrwalać kolor, a także tworzyć na włóknach swego rodzaju warstwę ochronną. Jeśli tkanina będzie mięsista i śliska po wyschnięciu - to znaczy, że chemia jest odpowiednio dobrana.

Rozwieszanie świeżo wypranych koszul - jak to robić, żeby się nie gniotły?

Często rozwieszanie koszul po praniu jest równie istotne (jeśli nie bardziej) co temperatura i detergenty. Kluczowe jest, żeby przed powieszeniem na wieszaku lub suszarce “strzepnąć” ciuch. To znaczy - złapać rozpiętą koszulę w okolicy barków i energicznie machnąć ją, jak byś trzepał piach z koca.

Cel tej czynności jest banalnie prosty - rozprostowanie włókien tak, aby podczas schnięcia nie utrwaliły się zagniecenia. Pierwsze kilka razy będzie dla Ciebie bez wątpienia najmniej efektywne - z czasem jednak “załapiesz” o co chodzi i wyczujesz, w jaki sposób strzepywać swoje koszule.

Szuszarka czy oddzielny wieszak - co będzie najlepszym wyjściem?

Koszule męskie to specyficzny rodzaj ubrań, który wymaga specjalnego traktowania. Tak jak nie trzymasz ich w szafie, tylko na wieszakach - tak samo będziesz suszył je na wieszakach, a nie na suszarce. Oczywiście dotyczy to sytuacji, w której jak najbardziej chcemy zminimalizować ilość zagnieceń. 

Kiedy jest najlepszy moment, żeby wyprasować koszulę? Zapobieganie zagnieceniom.

Musisz wiedzieć, że nawet jeśli perfekcyjnie wykonasz wszystkie wyżej opisane czynności zapobiegawcze - i tak w przypadku bardzo “gniotliwych” materiałów (np. koszule męskie bawełniane) nie uda Ci się uniknąć kilku zagnieceń. Nie będą one jednak takie straszne, jeśli będziesz działał szybko - czy raczej: będziesz miał odpowiednie wyczucie czasu.

Jeśli zależy Ci na minimalnej ilości zagnieceń, nie wystarczy, że wiesz jak prasować koszulę męską krok po kroku. Musisz również wiedzieć, kiedy najlepiej jest to robić. Ten moment przypada wtedy, gdy koszula już dosycha - to znaczy, że jest jeszcze mokra, ale wystarczy przejechać po niej przez chwilę rozgrzanym żelazkiem, aby była sucha.

Gdy prasujesz koszulę “na doschnięciu” - wyprzedzasz fakty i nie dopuszczasz do powstania zagnieceń po suszeniu. Dzięki temu koszula jest gotowa do założenia (lub powieszenia) i mniej podatna na zagniecenia. Teraz jesteś już o krok od ostatecznego pozbycia się problemu pogniecionej koszuli.

Przechowywanie koszul męskich i zagniecenia - co robić, a jakich praktyk unikać jak ognia?

Po upraniu, strzepaniu, podeschnięciu i wyprasowaniu w odpowiedniej chwili przychodzi czas na przechowywanie. Tutaj musisz położyć nacisk na kilka kwestii, które dla czytelności i lepszego zapamiętania zdecydowaliśmy się wymienić w punktach.

  • Zawsze przeznaczaj jeden wieszak na jedną koszulę - nie wieszaj ich warstwowo, bo to prosta droga do powstania zagnieceń.
  • Zadbaj o odpowiednią ilość miejsca w szafie - wieszaki z koszulami powinny znajdować się od siebie w odległości minimum 10 cm, aby nie stykały się.
  • Konieczna jest również szafa odpowiedniej głębokości. Jej wymiar nie powinien być “na styk”, lecz pozostawiać kilka centymetrów luzu po obu stronach wieszaka.
  • Staraj się trzymać w szafie tylko koszule, aby nie pognieść ich przypadkowo, gdy będziesz wyjmował coś innego, np. marynarki, kamizelki czy kurtki i płaszcze.

Możesz mieć pewność, że jeśli wszystkie omówione kwestie staną się częścią Twojej rutyny, nawet nie będziesz zwracał na nie uwagi. Jedyną różnicą będą zawsze gotowe do założenia koszule i kilka dodatkowych minut snu lub relaksu każdego ranka.