Koszula z krótkim rękawem wśród znawców męskiej elegancji od zawsze budziła kontrowersje. Jest w końcu wariacją - czymś, co z założenia miało wychodzić poza schemat, podobnie jak noszenie sportowego obuwia na co dzień. Wielu mężczyzn ma już w głowie całkowicie zakorzenione, że koszul z krótkimi rękawami należy bezwzględnie unikać. Tymczasem nie jest to wcale prawda. Lepszym powiedzeniem byłoby: koszule z krótkimi rękawami trzeba umieć nosić! I tego właśnie chcemy, żebyś się dzisiaj nauczył.

Dlaczego zagorzali elegancki tak nie lubią koszul na krótki rękaw?

Głównym powodem, dla którego koszule na krótki rękaw są tak kontrowersyjne, nie stricte ich wygląd. Chodzi przede wszystkim o to, że wielu mężczyzn (nie do końca rozeznanych w świecie zasad ubioru) zakładało i nadal zakłada tego typu koszule pod marynarkę. To zaś jest karygodnym i niewybaczalnym wręcz błędem, wykraczającym nawet poza znaczenie terminu “faux pas”.

 • Jeśli przedramiona nie są zakryte, cały pot ze skóry wsiąka od razu w marynarkę - trzeba ją częściej oddawać do pralni i szybciej się niszczy.
 • Spod rękawa marynarki nie wystaje mankiet, co jest niestety bardzo nieestetyczne.
 • W najgorszym przypadku do koszuli na krótki rękaw niektórzy zakładają jeszcze krawat, co stanowi całkowite zaprzeczenie jakichkolwiek podstawowych reguł rządzących elegancją: nawet tą współczesną.

Powyższy fakt powinien Cię już nieco nakierować na główną komplikację związaną z koszulami z krótkim rękawem. Nie przedłużając - chodzi o stopień formalności stroju. To właśnie on będzie grał tutaj pierwsze skrzypce.

Jaki jest maksymalny poziom formalności stroju, do którego założysz koszulę z krótkim rękawem?

Z jakiegoś powodu w przekonaniu części społeczeństwa utarło się, że koszula, jakakolwiek, wprowadza cały strój na wyższy poziom formalności. Musisz zapamiętać, że absolutnie się tak nie dzieje! Wszystko zależy od tego, jaki krój, wzór, materiał i kolor ma konkretny ciuch. Oto podstawowa (naprawdę podstawowa) hierarchia koszul męskich gdzie jedynka to najwyższy stopień:

 1. Gładkie, białe koszule męskie na długi rękaw.
 2. Gładkie koszule kolorowe (np. czarne, bordowe itp) - im bardziej stonowana barwa, tym wyższy stopień formalności.
 3. Koszule białe we wzory (kropy, paski itp.)
 4. Inne koszule w kratę, pasy, kwiaty i wzory.
 5. Białe koszule z krótkim rękawem.
 6. Inne koszule z krótkim rękawem.

Przy czym warto zaznaczyć, że stopień formalności koszuli na krótki rękaw jest zbliżony do koszulki polo. Czyli “niby trochę bardziej oficjalnie, ale bez przesady”.

Koszula męska biała z krótkim rękawem

Jak nosić krótki rękaw w koszuli, żeby wyglądać stylowo?

Przy koszulach z krótkim rękawem najważniejsze jest to, aby nosić je świadomie i z wyczuciem. Stylistycznie musisz celować trochę wyżej od casualu, ale jednak jeszcze nie wchodzić w smart casual. Najlepiej bazować na prostych i bezpiecznych połączeniach. Przynajmniej na początku, dopóki nie nabierzesz nieco wprawy w tworzeniu kompozycji.

Za pierwszym razem musisz skupić się na dwóch rzeczach:

 • długości koszuli, którą chcesz założyć,
 • oraz jej stylistyce - kolor, wzory, to jak leży.

Kluczową rolę w całym procesie odgrywa to, jakie spodnie założysz. Zanim jednak dowiesz się, jak to robić - wyjaśnimy Ci, od czego zależy, czy koszula powinna być wkasana, czy wyjęta na zewnątrz.

Długość koszuli, a sposób jej noszenia - wkasana czy na zewnątrz?

To, czy wkasać koszulę z krótkim rękawem w spodnie jest tak naprawdę jedną z najprostszych kwestii. Podobnie jak w przypadku koszul z długim rękawem - wszystko zależy od długości cichu. Jeśli bowiem dolna krawędź koszuli znajduje się mniej więcej na wysokości paska - nawet jeśli byśmy ją wkasali, to ona i tak wyjdzie na wierzch. Nie ma więc sensu tego robić.

Gdy natomiast krawędź koszuli znajduje się zdecydowanie poniżej paska - około 8-15 cm - zdecydowanie musisz ją wkasać. Jeśli tego nie zrobić, będzie to wyglądać po prostu niechlujnie.

Do jakich spodni najlepiej pasuje koszula z krótkim rękawem?

Jako ogólną zasadę przy noszeniu koszul na krótki rękaw można przyjąć, że trzeba unikać łączenia jej z wzorzystymi spodniami. Z jakiegoś powodu to zestawienie jest aż nazbyt niezobowiązujące, przez co daje wrażenie tandety. Zawsze wybieraj więc gładkie spodnie lub jeansy.

Zdecydowanie najbezpieczniejszym wyjściem są spodnie ciemniejsze od koszuli. Nie zawsze jednak na zasadzie całkowitego kontrastu. Możesz wybrać barwę pokrewną lub ciemniejszy odcień tej samej. Przykładowo - spodnie w kolorze szarym lub khaki i kremowa koszula (najlepiej wkasana, do tego czarny pasek i buty). Oto jeden z najpopularniejszych i zarazem najbardziej stylowych zestawów z krótką koszulą!

Interesującymi zestawieniami są na przykład mięta i beż, pomarańcz i szarość, różne odcienie niebieskiego, zieleń i grafit oraz bordo z czernią lub ciemną szarością. Jak możesz łatwo zauważyć - są to te same połączenia kolorów, co w przypadku klasyki. Tutaj jednak przełamywanie kompozycji stwarza dużo większe ryzyko jej zniszczenia. Lepiej więc tego unikać.

Dlaczego warto mieć w szafie koszulę z krótkim rękawem? Zalety funkcjonalne

Czego by nie mówić o koszulach z krótkim rękawem - warto, żebyś miał w szafie jedną lub dwie pary. Dlaczego? Z pewnością już się domyślasz. Chodzi o zawrotne, upalne temperatury latem, które szczególnie doskwierają miłośnikom klasycznej elegancji.

Ze względu na własne zdrowie i bezpieczeństwo powinieneś nabrać nieco wprawy w tworzeniu typowo letnich kompozycji. Warto zaopatrzyć się przy okazji w kilka lnianych koszul i par spodni! Są przewiewne i zapewniają doskonały komfort termiczny latem.

Jak dobierać inne elementy garderoby do koszuli na krótki rękaw

Z racji tego, że koszula na krótki rękaw obniża stopień formalności Twojego stroju, staraj się unikać bardzo eleganckich butów. Powinny sprawdzić się mokasyny czy nawet bardziej niezobowiązujące, białe tenisówki. Pasek może być skórzany, ale bardzo dobrze sprawdza się też taki wykonany z materiału.

Dodatkowo podkreśla niezobowiązujący charakter zestawu, zapewniając maksymalną spójność kompozycji. Latem do tego wszystkiego dodaj okulary przeciwsłoneczne pilotki i masz gotową stylizację!