Każdy - również miłośnik elegancji - musi się liczyć z koniecznością prania. W przypadku marynarki, kamizelki czy spodni od garnituru sprawa jest prosta. I tak musimy oddać je do pralni chemicznej. Koszule męskie pierzemy jednak samodzielnie - i jak się okazuje, wcale nie jest to łatwa sztuka. Na co uważać, żeby nie zniszczyć cennej odzieży? Co można zrobić żeby dłużej zachowała świeżość? Jakich detergentów używać, a jakich unikać?

Ogólne spojrzenie na pranie koszul - co warto wiedzieć?

Istnieje wiele rodzajów koszul. Możemy je dzielić ze względu na barwę, wzór, fason, tkaninę czy splot materiału. Jeśli chodzi o pranie koszul męskich - najważniejsze będą kolor i tkanina. To bowiem one warunkują praktycznie wszystkie elementy programu, którego będziemy używać do prania. Zacznijmy od początku - czyli od momentu, w którym opróżniamy kosz na brudne ubrania i zaczynamy dzielić zawartość na stosy.

Dzielenie koszul męskich podczas prania - jak to robić?

Z reguły pranie dzielimy na trzy części: białe, czarne i kolorowe (np. koszule męskie w kratę). W przypadku koszul również zastosujemy ten schemat - konieczna będzie jednak lekka modyfikacja. Podczas podziału musimy bowiem wziąć pod uwagę także materiał. Zasadniczo każdy powinien powędrować na inny stos.

Oddzielnie grupujemy jedwab, len, wełnę, bawełnę i materiały syntetyczne. Jeśli mamy do czynienia z mieszanką syntetyczno-bawełnianą, możemy taką koszulę wyprać razem z syntetykami. Gdy mamy już grupowanie za sobą, możemy włożyć stosik do bębna. Pojawia się teraz pytanie - jaki program powinniśmy wybrać? Najważniejszą kwestią będzie tutaj temperatura.

Dobieranie odpowiedniej temperatury do konkretnej koszuli - dlaczego jest takie ważne?

Każda tkanina charakteryzuje się inną odpornością na działanie wyższych temperatur. Są takie, które bez problemu będziemy mogli prać w 60 stopniach - jak koszule męskie bawełniane i lniane. Niektóre jednak, pokroju jedwabiu, wełny czy syntetyków należy prać w odpowiednio niższych temperaturach. Jak to dokładnie wygląda?

  • Jedwab, wełna, kaszmir - maksymalna temperatura: 30°C
  • Materiały syntetyczne - np. poliester lub wiskoza sztuczna - 40°C
  • Czysta bawełna - od 40°C do 60°C - możemy wybrać niższą temperaturę, jeśli na koszuli nie ma widocznych zabrudzeń.
  • Len - 60°C - mogłoby być to więcej, nie jest to jednak konieczne.

Warto pamiętać, że jest to dość ogólna, poglądowa rozpiska. Współcześni producenci bardzo często używają bowiem mieszanek materiałów w różnych proporcjach. Dlatego właśnie najbezpieczniej będzie zapoznać się z metką danej koszuli i pogrupować je ze względu na temperaturę.

Jakich detergentów używać podczas prania koszul męskich?

Jedną z najważniejszych kwestii podczas prania koszul, są używane detergenty. To one wpływają najbardziej na trwałość koszuli. Jeśli będziemy używać zbyt silnych chemikaliów - nasza koszula bardzo szybko zrobi się cienka i podatna na przetarcia lub rozdarcia.

Najlepiej będzie, jeśli będziemy używać dedykowanych detergentów do każdej barwy i tkaniny. Szczególnie ważne będzie to w przypadku jedwabiu, wełny i kaszmiru. Warto zwrócić też uwagę na to, żeby zamiast proszków czy kapsułek używać żelu do prania.

W jego przypadku bowiem niemożliwe, że na materiale zauważymy jakiekolwiek pozostałości. Jeśli zaś chodzi o proszek i kapsułkę - mogą się one nie rozpuścić do końca. Później stwarza to konieczność ponownego prania.

Pranie kompleksowe - co będzie nam potrzebne?

Sam tzw. detergent piorący (proszek, żel) jest jednak niewystarczający. Jeśli zależy nam na możliwie najdłuższej żywotności naszych koszul, powinniśmy stosować pranie kompleksowe. To znaczy - wykorzystywać do niego także wspomagające środki piorące. Jednym z najważniejszych jest płyn do płukania, który nadaje świeżość i zapach, ale również jest jakby “impregnatem” dla materiału. Dzięki temu tkanina staje się mniej podatna na uszkodzenia i zabrudzenia, a także dłużej wytrzymuje ciągłe użytkowanie. Płyny do płukania również powinny być dedykowane dla danej tkaniny. Szczególnie jeśli chodzi o te najdelikatniejsze - jak koszule męskie wełniane, kaszmirowe czy jedwabne.

W przypadku białych koszul konieczne będzie zastosowanie jeszcze jednego środka. Chodzi o wybielacz. Tylko z jego pomocą będziemy w stanie uzyskać zadowalającą jasność tkaniny. Ze względu na to, że białe koszule nosimy stosunkowo rzadko, przy formalnych okazjach, możemy sobie pozwolić na dodanie tak silnego detergentu do “mieszanki” piorącej.

Jak radzić sobie z plamami na koszuli męskiej?

Jak w przypadku wszystkich ubrań, również koszule są narażone na powstanie kłopotliwych plam. Szczególnie trudne będą te od mocno barwiących owoców (porzeczki, maliny) i napojów (wino, kawa). Najlepszą ochroną będzie większa uwaga - bowiem duże plamy z czerwonego wina bywają wręcz niemożliwe do usunięcia.

Kiedy już jednak dojdzie do nieszczęśliwego wypadku - trzeba sobie jakoś radzić. W przypadku białych koszul nie będzie to tak skomplikowane. Musimy je zaprać przy pomocy wybielacza lub specjalnego mydełka odplamiającego. Po wypraniu dwa lub trzy razy plama powinna całkowicie zniknąć.

Plamy na czarnych i kolorowych koszulach męskich - jak się ich pozbyć?

Plamy na koszulach kolorowych i czarnych są mniej widoczne, ale paradoksalnie trudniejsze do usunięcia. Trudniejsze dlatego, że nie możemy zastosować silniejszych odplamiaczy, ponieważ spowodowałyby one powstanie odbarwienia.

Najlepiej będzie pozbyć się plamy na świeżo. Jeśli jednak jest to niemożliwe, możemy zaprać plamę przy pomocy nierozcieńczonego żelu do prania. Zostawmy zapraną koszulę na godzinę lub dwie. Możemy spróbować wyprać ją w odrobinę wyższej temperaturze - jednak bez przesady. Niestety i tak powstanie przebarwień jest dość prawdopodobne.

Jak prać koszule męskie? Podsumowanie

Koszule męskie dzielimy podczas prania ze względu na kolor i tkaninę. Musimy dobrać odpowiednią temperaturę względem materiału, ponieważ zbyt wysoka będzie miała działanie niszczące. Oprócz tego zwróćmy uwagę na detergenty: używajmy żelu do prania w połączeniu z płynem do płukania i wybielaczem (w przypadku białych koszul). W przypadku powstania plam, starajmy się działać jak najszybciej. Czasem niestety jednak musimy zaakceptować, że koszula nie będzie się już nadawała do użytku.