Być “pod krawatem” znaczy tyle, co ubrać się wizytowo. Rodzajów strojów wizytowych i oficjalnych jest jednak całkiem sporo - podobnie jak rodzajów krawatów. Wielu mężczyzn zachodzi więc w głowę, co wybrać - ostatecznie decydując się na “bezpieczną przystań”, czyli odcienie szarości i ciemnego brązu. Okazuje się jednak, że krawat może naprawdę wiele wnieść do stylizacji - o ile oczywiście wiesz, jak go wykorzystać. Właśnie to chcemy Ci dzisiaj wyjaśnić.

Jak mogą różnić się od siebie krawaty?

Wbrew pozorom, krawaty różnią się od siebie pod wieloma względami. Z reguły jednak nie poświęcamy im na tyle dużo uwagi, żeby to zauważyć. Podstawowymi cechami, których dotyczą te różnice, są:

  • kolor,
  • wzór (lub jego brak),
  • szerokość (czy rozmiar),
  • materiał wykonania.

Każda z powyższych cech musi być dopasowana: względem pozostałych elementów stroju, naszego wyglądu, a także dodatków, które nosimy.

Kolor krawata - względem czego należy go dobierać?

Barwę naszego krawata będziemy dopasowywać przede wszystkim do koszuli. Oczywiście jeśli zakładamy również marynarkę, ją też należy wziąć pod uwagę. Możemy podczas wyboru kierować się jedną z trzech zasad:

  • Monochromatycznie - czyli krawat jest ciemniejszym odcieniem barwy koszuli.
  • Pokrewnie - czyli krawat ma kolor zbliżony (sąsiadujący na palecie barw) względem koloru koszuli męskich.
  • Uzupełnienie (kontrast) - kolor krawata kontrastuje z koszulą, ponieważ stanowi jej odbicie na kole kolorów.

W przypadku, gdy masz do czynienia z koszulą, marynarką i krawatem, również możesz korzystać z tych reguł. Tak samo z garniturem trzyczęściowym (z kamizelką). Warto rozważyć też barwy neutralne (biel i czerń), które komponują się z każdym innym kolorem.

Wzór na krawacie - jakie ma znaczenie?

Wzorzyste krawaty są teraz jednym z czołowych punktów nowoczesnej mody męskiej. Wersje młodzieżowe niekiedy zawierają na sobie nawet repliki dzieł sztuki. Jeśli chodzi o wybór konkretnego wzoru, zasada jest prosta: im jest on drobniejszy i bardziej stonowany, tym elegantszy staje się krawat.

W przypadku mocno wzorzystych wersji, musimy założyć neutralną koszulę i/lub marynarkę. W ten sposób unikniemy efekty kiczu i będziemy wyglądać naprawdę stylowo.

Szerokość krawata - w jaki sposób ją dobrać?

Wybór szerokości krawata jest zdecydowanie najprostszą z wymienionych kwestii. Zależy ona bowiem tylko i wyłącznie od szerokości klap w marynarce męskiej. Docelowo należy dążyć do jak najbardziej zbliżonych wymiarów.

Jeśli zaś zakładamy krawat, lecz nie marynarkę - jego szerokość musi odpowiadać proporcjom naszego ciała. Mężczyźni o szerokich ramionach powinni wybierać szersze krawaty. Ci wyżsi i chudsi zdecydowanie powinni zakładać wąskie.

Krawat, a formalność stroju i rodzaj zestawu - co warto wiedzieć?

Co prawda krawat w sensie ogólnym kojarzy nam się ze strojem formalnym. Prawda jest jednak taka, że obecnie styl smart casual często korzysta z różnych krawatów, a wcale taki oficjalny nie jest. Tutaj duże znaczenie będzie miał materiał i faktura, z którego wykonany jest dodatek.

Im krawat jest gładszy i im bardziej zbliżony tkaninowo do jedwabiu - tym bardziej jest oficjalny i elegancki. W drugą stronę zaś, im bardziej “chropowaty” i im bliżej mu do wełny - tym bardziej staje się casualowy. Konkretny wybór musi być ściśle dopasowany do stopnia formalności stroju czy zestawu, jaki planujesz założyć.

Jaki typ węzła w krawacie będzie dla nas najlepszy?

Warto przy okazji wspomnieć o bardzo istotnej kwestii, jaką są węzły krawata. W sieci bez większego problemu znajdziemy całe mnóstwo propozycji - mniej lub bardziej skomplikowanych. Co do zasady: im prościej tym lepiej. Warto jednak pamiętać o tym, żeby nie przesadzać z wielkością węzła, jeśli mamy małą głowę.

Unikajmy również przesadnie ozdobnych węzłów, ponieważ niepotrzebnie przyciągają one uwagę i nie sprawdzają się w bardziej formalnych okolicznościach.

Różne typy koszul, a dobrze dobrany krawat

Wcześniej wspominaliśmy o dopasowaniu koloru koszuli i koloru krawata. Trzeba jednak zauważyć, że na rynku znajdziemy nie tylko męskie koszule klasyczne (gładkie), ale również wiele innych ich wersji. Wiadomo, że jeśli gdzieś mamy do czynienia ze wzorem - rodzi to pewne komplikacje.

Do pewnego stopnia obniża również formalność stroju. Wiadomym jest zatem, że przy najbardziej oficjalnych okazjach raczej będziemy unikać wzorów i postawimy na klasykę. Więc to właśnie od klasyki - białej koszuli - zaczniemy nasze krótkie omówienie.

Koszula biała w stylu business formal

Klasyczna biała koszula na pewno nie będzie wchodziła w negatywną relację z żadnym innym kolorem. Jest to barwa całkowicie neutralna - z tego względu jest również tak chętnie noszona. Dla bardziej formalnych okoliczności załóż do niej ciemny, jednolity i gładki krawat. Im mniej formalna okazja - tym bardziej będziesz mógł odchodzić od tych zasad.

Róż i błękit - jaki krawat do nich pasuje?

Błękit jest jednym z najchętniej noszonych przez mężczyzn kolorów koszuli. Cechuje go absolutna uniwersalność i ostatecznie zdecydowana większość mężczyzn ma w swojej szafie co najmniej jedną koszulę w tym kolorze. Dlatego warto wiedzieć, jaki krawat do niej dobrać. Bardzo dobrze sprawdzi się taki w odcieniu ciemnego pomarańczu, najlepiej ze wzorami. Ciekawą propozycją będzie również ciemny granat.

Z kolei w przypadku koszul różowych wręcz wyśmienicie sprawdzą się kolory cesarskie: purpura i fiolet. Bezpieczniejszym, lecz równie atrakcyjnym połączeniem będzie ciemny, stonowany granat na krawacie.

Jaki krawat będzie pasował do koszul wzorzystych?

Krawat w przypadku koszuli ze wzorem jest mieczem obosiecznym. Może wprowadzić naszą stylizację na wyżyny dobrego smaku albo całkowicie ją zniszczyć. Jeśli boimy się tego drugiego - wybierzmy opcję bezpieczną, czyli gładki krawat w odcieniu kontrastującym lub pokrewnym. Jeśli jednak nie boimy się trochę zaszaleć - spróbujmy zestawić różne rodzaje kropek, kratek i pasków. Być może uda nam się stworzyć unikatowe, świeże i żywe połączenie, które zachwyci absolutnie wszystkich, którzy będą mieli okazję je zobaczyć.

Sprawdź Koszule męskie do krawatów z kolekcji Repablo