Jeśli ktoś jeszcze 40 lat temu zadałby otwarcie pytanie zawarte w tytule - spotkałby się z salwą pobłażliwego śmiechu. Dzisiaj jednak jest ono jak najbardziej zasadne. Tak samo bowiem, jak zmienia się dynamika świata, układ sił w polityce międzynarodowej czy kanon piękna - równocześnie elegancja ulega przemianie. Jaką rolę odgrywa w niej obecnie T-Shirt i kiedy możemy go nosić, a kiedy raczej powinniśmy zrezygnować? Czy teraz w ogóle jest się czym przejmować, czy może wszędzie to tylko “kwestia własnego stylu”?

Kryzys klasycznej elegancji - czyli o powstaniu smart casual

Gdy klasyczna elegancja nie miała zbytnio żadnej alternatywy, ubiór był oczywisty. Każdy mężczyzna nosił dokładnie te same elementy stroju - czasem delikatnie modyfikując je dodatkami, wzorem lub kolorem. Pewne założenia były jednak absolutnie niezmienne i niepodważalne. No cóż - przynajmniej do czasu, kiedy już nie były.

Punktem zwrotnym w rozwoju elegancji była popularyzacja obuwia sportowego i związane z tym zmiany kanonu mody. Pojawiły się nowe możliwości, a miłośnicy elegancji i najnowszych trendów zaczęli szukać nowych rozwiązań. Coraz większą rolę zaczęła odgrywać wygoda, która szybko przyćmiła dotychczas dominujący konwenans.

Tak oto właśnie - w olbrzymim skrócie - wygląda historia stylu smart casual. Sportowa elegancja, bo zasadniczo tak tłumaczymy to na język polski, jest obecnie jednym z najsilniejszych nurtów modowych na świecie. Jednocześnie obejmuje sobą tak szeroki zakres, że ciężko już ostatecznie stwierdzić, co jest jej częścią - a co nie.

Zatarte granice stylów we współczesnej elegancji - jakie mają znaczenie?

Tak jak klasyczna elegancja oznacza sztywne zasady, tak współczesna elegancja oznacza dowolność. Dlatego bardzo ciężko jest obecnie coś kwalifikować - lub nie kwalifikować jako element tego stylu. Na ogół robimy to po prostu intuicyjnie: w obrębie swojej własnej opinii uznając jakiś stój za bardziej lub mniej elegancji.

Można więc stwierdzić, że smart casual - czy też sportowa elegancja - jest stylem płynnym. Zmienia się ona wraz ze zmianą tego, co uznajemy za formalne i eleganckie.

  • Jeszcze nie tak dawno na najbardziej podniosłe okoliczności była zarezerwowana czarna lub biała mucha i strój pokroju smokingu czy fraku.
  • Dzisiaj coraz częściej można się spotkać z niezobowiązującymi kreacjami ślubnymi - z drewnianą muchą lub w ogóle bez żadnej.

Czy formalne okoliczności zawsze oznaczają koszulę i krawat?

W związku z tym co omówiliśmy wyżej - jako, że granice się zatarły, czy w ogóle można mówić o faux pas? Przecież jako goście weselni raczej możemy postawić na mniej zobowiązujący styl - tylko częściowo wpisujący się w podniosłą konwencję. Odpowiedź na to pytanie brzmi następująco: możemy naginać dużą ilość zasad i przesuwać granicę. Mimo to, niektóre okoliczności i typy strojów bezwzględnie będą wymagać od nas dostosowania się do zasad klasycznej elegancji. Te bowiem najpierw trzeba poznać i ich doświadczyć, zanim zacznie się nimi bawić.

Do czego możemy nosić T-Shirt?

Wbrew pozorom jednak - jeśli umiejętnie wykorzystamy T-Shirt, świetnie odnajdzie się on również w stylizacji bardziej formalnej. Bardzo dobrze wygląda z marynarkami (szczególnie marynarkami męskimi w kratę). Jeśli mamy na sobie miękką, sportową marynarkę, możemy nawet podwinąć rękawy. Nada nam to charakteru i poszerzy optycznie ramiona.

Ciekawą konwencją jest również założenie kamizelki do T-Shirtu. Ta, w połączeniu chociażby z białym Longsleeve męskim będzie wyglądać świeżo, intrygująco i - co najważniejsze - bardzo elegancko. Szczególnie jeśli całość wzbogacimy jakimś przemyślanym dodatkiem, pokroju kapelusza z wąskim rondem.

Co decyduje o estetyce współczesnej elegancji? Czyli rola komfortu i oryginalności

We współczesnych stylach, które wyszły od klasycznej elegancji, najważniejsze są dwa aspekty: komfort i oryginalność. Ubranie smart casualowe powinno być więc:

  •  wygodne - nie ograniczać ruchów i zapewniać dobrą regulację temperatury.
  • Jednocześnie powinno stanowić bezpośredni wyraz naszego charakteru - być naszą wizytówką i emanować indywidualizmem. Z założenia ktoś powinien wiedzieć o nas prawie wszystko, jeszcze zanim w ogóle się z nim przywitamy.

Jako punkt wyjścia podczas tworzenia kompozycji sportowo-eleganckich możemy oczywiście potraktować wytyczne klasycznej elegancji. Możemy modyfikować bazowy schemat, dodając jakiś wzór lub przełamując ogólną koncepcję stroju. Takim przełamaniem z pewnością będzie założenie T-Shirtu to kompletnego garnituru. Świetnie sprawdzają się tu T-Shirty męskie w serek. Dzięki wcięciu pod szyją doskonale imitują koszulę, przez co nie niszczą konwencji całkowicie.

Kiedy koszula, a kiedy T-Shirt?

Ostatecznie - niektóre sytuacje, mimo dużej dowolności, narzucają konieczność założenia koszuli. W celu uniknięcia faux pas omówimy już dokładniej, jakie to są sytuacje i jak powinien wyglądać odpowiedni strój w ich przypadku. Całe szczęście nie ma ich zbyt wiele.

Kiedy bezwarunkowo musimy założyć koszulę?

Zawsze, gdy na zaproszeniu na jakąś uroczystość mamy określone dress code - musimy się do niego dostosować. Pomijając wytyczne tematyczne (np. cassino royale itp.), należy wspomnieć o następujących:

  • Black tie (strój wieczorowy) - dla mężczyzn oznaczający smoking, a więc wymagający również białej koszuli i oczywiście czarnej muszki.
  • White tie - dotyczący uroczystości o najwyższym stopniu formalności. Tutaj konieczne będzie założenie fraku, białej muchy oraz kamizelki frakowej. Nawet nie próbujmy stosować własnej interpretacji, bo skończy się ona fiaskiem.

T-Shirt - tylko biały, czy może są jakieś inne opcje?

W przypadku stylizacji eleganckich, T-Shirty męskie białe będą najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Jeśli jednak jesteśmy pewni swojej intuicji i wiemy, jak łączyć ze sobą poszczególne wzory i barwy: możemy spróbować innych kolorów. Warto tutaj postępować stopniowo i zacząć od tych bardziej neutralnych. Z czasem możemy przechodzić do bardziej wyrazistych propozycji, aż wyrobimy wprawę i będziemy w stanie tworzyć tego typu stylizacje “na zawołanie”.