Kamizelka była związana z modą męską od wielu lat. Dopiero jednak stosunkowo niedawno zaczęła funkcjonować jako samodzielny, pełnoprawny element ubioru. Wcześniej kamizelkę bez marynarki nosili głównie kelnerzy i krupierzy w kasynach (co zresztą jest tradycją do dzisiaj). Jakie są najważniejsze właściwości estetyczne kamizelki? Co zadecydowało za tym, że stała się nowym krzykiem mody w ostatnich sezonach? Jak, z czym i kiedy ją nosić?

Właściwości estetyczne kamizelki - dlaczego warto ją nosić?

Cechą charakterystyczną dla kamizelki jest dobre dopasowanie do ciała. Z tego względu powinna ona być szyta na miarę. Jeśli kamizelka jest odpowiednio dobrana:

  • wyszczupla całą sylwetkę,
  • sprawia, że barki wydają się szersze,
  • podkreśla spójność całej kompozycji.

Co ciekawe, kamizelka z koszulą bazuje na odwrotnych proporcjach od marynarki (zakrywa tułów i odsłania ręce), przez co momentalnie wyróżnia się z tłumu. Nosząc kamizelkę i koszulę męską wyglądasz też znacznie młodziej, poważniej i “silniej” - jakkolwiek by tego nie interpretować.

Ważna sprawa odnośnie noszenia kamizelek: nigdy nie zakładaj do nich paska. Jedynym “słusznym” sposobem na podtrzymanie spodni przy noszeniu kamizelki są szelki. Dzięki nim unikasz sytuacji, w której klamra od paska “przedziera się” spod materiału kamizelki na wierzch.

Kamizelka wypiera marynarkę - jak do tego doszło?

Główną przewagą kamizelki i koszuli nad marynarką jest jej nietypowość i oryginalność, pozwalające bardzo skutecznie i stylowe wyróżnienie się z tłumu. Jednak nie tylko to. Kamizelka, dzięki temu, że obejmuje cały tułów - nie ręce, nie krępuje ruchów tak, jak marynarka. Możesz więc nawet wykonywać jakieś prostsze aktywności fizyczne bez obaw o stan swojego ubrania.

Uniwersalne rozwiązanie, które wesprze każdy styl - przekonaj się sam!

Inną, niezwykle interesującą cechą kamizelek jest ich uniwersalność. W przeciwieństwie do marynarek - pasują one nie tylko do stylów oficjalnych i smart casual, ale również dowolnego innego! Świetnie sprawdzą się na co dzień, podczas spaceru czy zakupów, w pracy, jak i na randce, w kinie, operze i dowolnym, innym miejscu. Wystarczy Ci kilka kamizelek w szafie i będziesz przygotowany praktycznie na każdą okazję. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie - z dodatkową korzyścią, jaki jest spójny styl codzienny.

Kamizelki w stylu casual

Koszula i casualowe kamizelki sprawdzają się świetnie jako rozwiązanie na nieco chłodniejsze dni. Przy zachowaniu pełnego zakresu ruchów i bez przesadnej izolacji termicznej, chronią Cię dodatkowo przed zimnem i wiatrem.

W takim zestawie możesz bez wstydu pokazać się w pracy, w domu, na wieczornym wypadzie z przyjaciółmi czy na randce. Możesz być pewien, że niejedna osoba doceni Twoją świeżą koncepcję, ponieważ rzadko kiedy można się spotkać z takim rozwiązaniem.

Smart casual, a niezobowiązujące kamizelki męskie

Kamizelki w stylu smart casual, w połączeniu ze sportowymi marynarkami w kratę stały się już poniekąd elementem kanonu tego stylu - jedną z kluczowych pozycji, którą każdy powinien mieć w szafie.

W zasadzie cały smart casual bowiem bazuje na klasycznych połączeniach (garnitury trzyczęściowe itp.), przekształconych na mniej oficjalne (casualowa faktura, kratka itd.). Kamizelka doskonale wpisuje się w tę konwencję, wyrównując proporcje kreacji i porządkując ją w niezrównany sposób.

Kamizelki w oficjalnych strojach - wyższy poziom elegancji

Jasnym jest, że trzyczęściowy garnitur (z kamizelką) jest bardziej oficjalny od prostego zestawienia marynarki i spodni męskich do garnituru. Jeden element ubioru jest w stanie nadać całej kreacji zupełnie innego wydźwięku.

Warto pamiętać, że gdy zakładamy garnitur złożony z trzech elementów, dwa z nich powinny być w podobnym kolorze i wzorze - trzeci może być kontrastujący (przy czym raczej nie powinny być to spodnie). Z reguły będzie nim właśnie kamizelka, ponieważ to jest najbezpieczniejsze. Do skontrastowania marynarki potrzebujesz już jednak nieco więcej wprawy.

Jak dobrać kamizelkę do pozostałych elementów stroju?

Skoro już jednak poruszyliśmy temat doboru poszczególnych elementów stroju i kamizelki - bądźmy bardziej szczegółowi. Tak naprawdę bowiem elementów dodatkowych nie ma zbyt wiele - ich omówienie nie zabierze więc dużo czasu. Mamy więc:

  • spodnie,
  • koszulę
  • i buty.

Przy czym w przypadku każdego z wymienionych elementów będziemy kierować się nieco innymi zasadami. Bez obaw jednak - ostatecznie tych zasad nie ma zbyt wiele i są banalnie proste do zapamiętania.

Spodnie a kamizelka

Teoretycznie istnieje możliwość, aby kamizelka była ciemniejsza od spodni. Jednak nawet wtedy kontrast kolorystyczny nie może być zbyt wielki. Z reguły to właśnie spodnie są ciemne - ponieważ ciemne barwy zmniejszają, a nogi nie mogą dominować nad resztą sylwetki (jest to nienaturalne).

Druga zasada to zestawienie wzoru z gładką fakturą. Jeśli kamizelka ma - dajmy na to - kratę, to spodnie powinny być gładkie: i na odwrót. Dzięki temu unikniesz efektu przesytu, a Twoja stylizacja będzie perfekcyjnie zrównoważona.

Inne rozwiązanie jest możliwe, ale wymaga znacznie więcej wprawy i wyczucia.

Kamizelka a koszula

W kwestii doboru koszuli do kamizelki (czy też kamizelki do koszuli) kierować się będziemy zasadą podobnej do tej, którą omówiliśmy przed chwilą. Reguły dotyczące kontrastu bowiem nie obowiązują (ciemniejsza może być zarówno koszula, jak i marynarka). Jeśli jednak chodzi o wzory, jest to nieco bardziej problematyczne.

Co ciekawe - możemy stworzyć zestaw kamizelki i koszuli, w którym oba elementy są kraciaste. W takiej sytuacji należy jednak pamiętać, że krata na koszuli musi być znacznie drobniejsza, niż na kamizelce.

Jakie buty wybrać do takiego połączenia?

To, jakie buty będą pasować do konkretnych stylizacji, zależy od kontekstu i zestawień kolorystycznych. Za ogólną zasadę można jednak względnie przyjąć, że stroje oficjalne bazują na czarnym, licowanym obuwiu.

Z kolei każdy zestaw o niższym stopniu formalności może wykorzystywać odcienie brązu, szarości i dowolnego innego koloru: zależnie od pozostałych rozwiązań. Kieruj się przede wszystkim własnym wyczuciem i zdobytą wiedzą na temat doboru elementów ubioru.