Połączenie koszuli i swetra wywodzi się ze środowiska akademickiego. Ma związek z tradycją noszenia mundurków w prestiżowych placówkach. We współczesnej modzie szczególnie popularne jest zimą, ponieważ zapewnia lepszą izolację cieplną od marynarki. Zestaw nie budzi raczej wielu kontrowersji (głównie ze względu na pochodzenie). Główny problem dotyczy bardziej stopnia formalności, jaki reprezentuje, niż tego czy powinno się go w ogóle nosić.

Sweter i koszula - jakie są największe zalety takiego połączenia?

Podstawowa zaleta, jaka wiąże się z noszeniem koszuli i swetra, została wymieniona już we wstępie. Jest to doskonała izolacja ciepła, która zimą pozwala na niestrudzone przemierzanie miejskich połaci bez obaw o to, że zmarzniemy. Z perspektywy funkcjonalnej można dodatkowo wyróżnić takie zalet jak:

  • Brak konieczności mocnej dbałości o to, czy koszula jest dokładnie wyprasowana.
  • Możliwość założenia koszuli na krótki rękaw.
  • Młodzieżowy, nowoczesny wygląd.
  • Swoboda podczas poruszania się.

Żeby jednak nie podchodzić do tematu stronniczo, zwrócimy również uwagę na kilka problemów, których powinieneś mieć świadomość. Pomogą Ci one podjąć najlepszą decyzję odnośnie do tego, kiedy zakładać sweter do koszuli, a kiedy nie.

Koszula i sweter

Problemy związane z noszeniem swetra na koszuli

Największym kłopotem, gdy nosimy sweter i koszulę jednocześnie jest różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz ogrzewanych budynków. Gdy bowiem zimą idziesz pieszo, dajmy na to na uczelnię, sweter izoluje ciepło i wszystko jest w porządku. Problem pojawia się, gdy wkraczasz do wnętrza ocieplonego obiektu.

Po pewnym czasie bardzo prawdopodobne, że będzie Ci wręcz za gorąco. Jednak jedyne, co możesz w takiej sytuacji zrobić, to podwinąć rękawy. Nie ściągniesz bowiem swetra, ponieważ z pewnością koszula pod nim jest już mocno pognieciona.

Druga kwestia dotyczy sytuacji, w której musiałbyś się przebrać z jakiegoś powodu (np. przed zajęciami z wychowania fizycznego). Zajmie Ci to po prostu więcej czasu. Można to jednak uznać za raczej poboczną niedogodność, niż realną wadę noszenia swetra. 

Czy jest jakiś konkretny rodzaj koszuli, który powinieneś nosić pod swetrem?

W kwestii tego, jaką koszulę męską nosić pod swetrem, można powiedzieć krótko: taką z kołnierzem. Jeśli takowego bowiem nie będzie, to zakładanie koszuli w ogóle mija się z celem. Cała kompozycja opiera się na tym, że spod otworu na szyję w swetrze wystaje kołnierz, tworząc charakterystyczne, akademickie połączenie.

Jeśli chodzi o wybór konkretnej koszuli podług konkretnego swetra, nie ma tutaj żadnych tajemnych technik. Kierujemy się po prostu podstawowymi zasadami estetyki i doboru kolorystycznego. Rozwiązaniem uniwersalnym - a jednocześnie najbardziej oficjalnym (co dokładniej omówimy potem), będą męskie koszule białe.

Skoro już ustaliliśmy, że wybór koszuli nie ma aż takiego znaczenia - czas przejść do tego, co takowe już ma. Chodzi tutaj o dobór swetra. To właśnie to jest bowiem w całym procesie najistotniejsze i będziemy wyróżniać lepsze oraz gorsze rozwiązania.

Jaki sweter będzie wyglądał i “nosił się” dobrze z koszulą?

Krojów i rodzajów swetrów na rynku wbrew pozorom jest całkiem sporo. Z pewnością interesuje Cię jednak to, jaki będzie najlepiej sprawdzał się w połączeniu z koszulą. Oto więc modelowa sytuacja.

  • Sweter męski powinien być wełniany lub kaszmirowy, cienki, z dekoltem w serek. W okolicach dekoltu mogą pojawić się charakterystyczne hafty. Sama powierzchnia może również posiadać jakąś fakturę lub wzór - równie dobrze może być jednak gładka.

Dlaczego właśnie taki sweter? Wełna i kaszmir (który jest tak naprawdę gatunkiem wełny), to ogólnie rzecz biorąc najlepsze materiały, które można wykorzystać do uszycia swetrów. Z kolei to, że tkanina powinna być stosunkowo cienka, ma związek z wcześniej opisanym problemem różnic temperaturowych. Cieńszy materiał to mniejsza izolacja - co oznacza tyle, że po prostu nie “zagotujesz się” po wejściu do cieplejszej przestrzeni.

Dekolt w serek warunkowany jest tym, że odsłania stosunkowo największą część koszuli spośród wszystkich rodzajów dekoltów. Świetnie będzie wyglądał, jeśli zechcesz założyć krawat. Bez niego jednak również będzie prezentował się bardzo dobrze.

Co jeszcze sprawdzi się w połączeniu z koszulą? Na pewno swetry męskie basic oraz kamizelki męskie, swetry bez rękawów.Unikać z kolei powinieneś wszelkiego rodzaju kardiganów, golfów (z powodów funkcjonalnych) oraz takich ze stójką. Albo będą one wyglądały źle, albo w ogóle niemożliwe będzie ich założenie (lub będziesz czuł się po prostu niekomfortowo, nawet jeśli Ci się to uda).

koszula pod sweter

W jakich okolicznościach sprawdzi się zestaw koszula plus sweter?

Mimo wielu zalet i ciekawego wyglądu, jakie są charakterystyczne dla połączenia koszuli i swetra - nie zawsze i nie wszędzie będziesz mógł go założyć. Całe szczęście w zdecydowanej większości przypadków taki strój będzie jak najbardziej odpowiedni. Jakie to przypadki?

  • Wszelkiego rodzaju codzienne okoliczności: spacery, wyjście do pracy, kina czy na randkę (tutaj możesz nawet założyć koszulę w kratę i fikuśny, luźny sweterek).
  • Miejsca i sytuacje, do których adekwatny jest styl smart casual - bez wątpienia bowiem połączenie koszuli i swetra wpisuje się w niego, niekiedy nawet wykraczając w kierunku wyższego stopnia formalności.
  • Okoliczności biznesowe - jednak umiarkowanie oficjalne. Przykładowo: spotkanie z klientem, którego nie widzisz po raz pierwszy i łączy was już nieco luźniejsza relacja, niż na początku współpracy (tutaj jednak wybierz białą koszulę i sweter w jednolitym, stonowanym kolorze).

Powyższe sytuacje to jakieś 70% codziennego życia. Sam więc widzisz, że łączenie koszuli i swetra daje całkiem sporo możliwości stylistycznych.

Do jakiego stylu zaliczyć to połączenie?

W poprzednim akapicie wymieniliśmy style takie jak casual i smart casual. Wspomnieliśmy też o charakterystyce stylu business formal. Prawda jest taka, że połączenie swetra i koszuli stanowi wypadkową tych trzech. To znaczy: jest nieco mniej oficjalne niż wypada na business formal, ale jednocześnie w odpowiednim zestawieniu jest bardziej oficjalne niż smart casual. I właśnie to powinieneś zapamiętać!