Spinki w mankietach dla wielu mężczyzn stanowią zbędne utrudnienie. Zupełnie niepotrzebny dodatek. Dlatego bez względu na czas i miejsce zakładają koszulę na guziki - bo tak jest wygodniej, szybciej i taniej. Tymczasem okazuje się, że stosując takie podejście możesz niekiedy popełnić niemałe faux pas. Rodzaj mankietu bowiem jest ściśle związany ze stopniem formalności stroju. Warunkuje on również to, jakie dodatki założymy (lub nie) do danego zestawu. Jesteś gotów na więcej?

Podstawowy podział rodzajów mankietów - co musisz wiedzieć na początek?

Najważniejszy, elementarny podział mankietów w rękawach koszul już naszkicowaliśmy we wstępie. Mamy więc mankiety zapinane na guziki oraz te zapinane na spinki. Tutaj będzie trzeba dokonać jednak jeszcze jednego podziału. Nie martw się jednak - podrodzajów poszczególnych mankietów nie będzie wcale tak dużo. Sam podział jest zaś intuicyjny (wręcz oczywisty) i łatwy do zapamiętania.

Mankiet zapinany na guziki

Rodzaj mankietu “guzikowego” jest związany przede wszystkim z ilością guzików oraz ich układem. Jeśli mamy tylko jeden, jedyny guzik - sprawa jest oczywista: zapinamy go i z głowy. Co w sytuacji, gdy pojawia się ich więcej?

Spokojnie - tak naprawdę obecność większej ilości guzików ma związek z czystą funkcjonalnością.

  • Jeśli bowiem są one rozlokowane w orientacji poziomej, zapinamy tylko jeden z nich. Umożliwia to dopasowanie średnicy zapiętego mankietu do grubości naszego nadgarstka. Zapinamy więc po prostu tak, jak nam wygodnie.
  • Mamy jeszcze opcję dwóch guzików ułożonych pionowo. W tym wypadku z pewnością będziemy zapinać oba - toteż wątpliwości nie powinny się pojawić.

Możesz się jednak zastanawiać, czy jest jakaś większa różnica odnośnie do tego, którą z tych trzech rodzajów koszul wybierzesz. Jeśli chciałbyś się upierać - koszulę z dwoma pionowymi guzikami można by uznać za najmniej formalną. Nie traktuj tego jednak jako jakąś sztywną wytyczną. Jest to raczej bowiem kwestia czysto umowna - wynikająca po prostu z estetyki.

Koszula z mankietem na spinki - french cuff

Mankiet francuski (czyli po prostu koszula na spinki) może być albo pojedynczy, albo podwójny. W tym podziale chodzi o sposób zapięcia.

  • Jeśli jest pojedynczy - po prostu przekładamy spinkę przez dziurę mankietu i zapinamy. Praktycznie tak samo, jak w przypadku guzika.
  • Mankiet podwójny wymaga od nas jednak najpierw, abyśmy zagięli go w połowie (tak, jak byśmy chcieli podwinąć koszulę). Dopiero wtedy dziury pokryją się wzajemnie i będziemy mogli przepuścić przez nie spinkę.

Za ciekawostkę możesz uznać, że mankiet podwójny możesz prasować nie “na płasko” (jak to teoretycznie powinno wyglądać), lecz już zagięty. Dużo łatwiej będzie wtedy bowiem zapinać koszulę w przyszłości.

Stopień formalności koszuli - jak wpływa na niego rodzaj mankietu?

Jak się możesz już pewnie domyślać, to jaki mankiet założysz, ma znaczenie w kontekście stopnia formalności założonego stroju. To znaczenie często jest nawet większe niż to, czy założysz marynarkę w kratę, czy marynarkę gładką. Najważniejsza zasada, którą w pierwszej kolejności musisz zapamiętać z tego artykułu brzmi:

Jeśli w mankietach są spinki, szyja nie może być goła.

Musi się pod nią znaleźć krawat, mucha lub przynajmniej krawatka. Jeśli nie - cała kompozycja będzie oparta na sprzecznych założeniach. Sam charakter francuskiego mankietu bowiem narzuca nam automatycznie wyższy stopień formalności. Tym bardziej, jeśli mamy do czynienia z mankietem podwójnym.

Dowiedz się, jak odpowiednio dopasować muchę lub krawat do koszuli.

Do wszystkich strojów o najwyższym stopniu formalności zakłada się właśnie koszule na spinki. Przykładowo fraki czy smokingi (a także inne stroje, gdzie wymogiem są białe koszule). Zaleca się też ich założenie do trzyczęściowego garnituru.

“No tak, ale dzisiaj w modzie chodzi o łamanie zasad i wyrażanie własnego stylu!” - to fakt.

Trzeba jednak podkreślić, że o ile ubiór codzienny i pół-oficjalny, a nawet business formal uległy pewnym zmianom i “rozluźnieniu”, o tyle nie imają się one strojów o najwyższym stopniu formalności. Wszelkie próby modyfikowania tradycyjnych kompozycji fraku czy smokingu muszą skończyć się fiaskiem.

Cała ich geneza tkwi bowiem właśnie w niezmienności i prostocie. Oznaczają one prestiż, klasę i wysublimowany gust. Jeśli więc będziemy próbowali “unowocześnić” zasady ich ubierania - odbierzemy im właśnie te cechy.

Mankiet w koszuli i formalność, a pozostałe dodatki

Wspomnieliśmy już o podstawowej zależności, jaką jest konieczność założenia “czegoś pod szyję”, gdy zakładasz koszulę ze spinkami. Warto jednak zastanowić się również nad pozostałymi dodatkami. Jednym z nich jest poszetka - czyli chusteczka, którą wkładamy do tzw. brustaszy (kieszonki na piersi).

Ten z pozoru prosty dodatek pozwala wprowadzić cały strój na nieco wyższy poziom formalności. Co ciekawe - odnajduje się również w stylu casual czy smart casual, nadając kompozycjom więcej wyrazistości.

Pamiętaj, żeby nigdy, ale to przenigdy nie wybierać poszetki w tym samym kolorze i wzorze (o zgrozo), co krawat czy muchę. Są one niestety często sprzedawane właśnie w takich zestawach. Takie połączenie wygląda jednak tandetnie i jest zaprzeczeniem funkcjonalności męskich strojów oficjalnych - która, nawiasem mówiąc jest bardzo ważna.

Najlepszym wyborem będą poszetki kontrastujące z dodatkami pod szyją. Z kolei opcją uniwersalną jest poszetka biała. Sprawdzi się ona doskonale w każdych okolicznościach i w dowolnym zestawieniu.

Poza tym warto zainwestować w zegarek czy zastanowić się nad okularami “zerówkami” (zależnie od kształtu twarzy). Zegarek bowiem zawsze dodaje mężczyźnie nieco charakteru. Okulary z kolei mogą uczynić nas nieco poważniejszymi z wyglądu.

Jakie spinki wybrać do koszuli z mankietem francuskim?

Do klasycznych wyborów należy złoto (do najbardziej formalnych okoliczności) oraz srebro (opcja uniwersalna). Jeśli chcemy do stroju wprowadzić nieco indywidualizmu, możemy wybrać spinki kolorowe, wysadzane kamieniami lub wykonane z barwnego, polerowanego metalu.