Koszula jest jednym z głównych elementów męskiego ubioru. Z kolei jednym z podstawowych elementów budowy koszuli jest kołnierzyk. Jak się zaraz przekonasz - bardzo zresztą istotnym. Bardziej istotne będzie jednak to, jaki kołnierzyk wybierzesz do konkretnych okoliczności i czy będziesz przygotowany pod kątem dodatków i pozostałych elementów garderoby. Najpierw podzielimy kołnierzyki na podstawowe rodzaje, a potem krótko omówimy budowę poszczególnych z nich i to, gdzie można je założyć.

Elementarny podział kołnierzyków - formal, semi-formal i casual

Podobnie jak wszystkie inne elementy eleganckiej, męskiej garderoby - kołnierzyki dzielimy ze względu na stopień formalności. Skupimy się na trzech głównych - pomijając style hybrydowe, jak smart-casual czy business formal. Będziemy więc mieli do wyboru:

  • kołnierzyki formalne (formal),
  • kołnierzyki pół-formalne (semi-formal),
  • i kołnierzyki zwykłe (casual).

W każdej z tych kategorii wyróżnimy za chwilę kilka konkretnych typów kołnierzyka i opiszemy, kiedy sprawdzi się on najlepiej.

Styl formal - czyli kołnierzyki do strojów wizytowych

Pierwsze w kolejności będą koszule męskie - czy raczej kołnierzyki - wizytowe. Te będziemy zakładać przy najbardziej podniosłych okolicznościach, wymagających najwyższego stopnia formalności. Często wymagane są one w dress code’ach takich jak: black tie, white tie, wieczorowy czy official.

Tuxedo - kołnierzyk smokingowy

Kołnierzyk typu “tuxedo” czy “tux” jest znamienny dla koszuli, którą zakładamy do smokingu. Nie jest on poprowadzony po długości całej szyi, jak w przypadku większości koszul. Ma jedynie krótkie skrzydełka przy guziku. Zakładamy go tylko do smokingu i tylko, gdy mamy zamiar założyć też muchę.

Tail-coat collar - czyli kołnierz dedykowany frakowi

Frak jest najbardziej formalnym ze wszystkich męskich strojów. Nie ma się więc co dziwić, że jest mu dedykowany specjalny rodzaj kołnierzyka. Pod kątem wyglądu jest on mocno zbliżony do smokingowego. Sięga jednak nieco wyżej po bokach szyi - optycznie wydłużając ją i uwydatniając jabłko Adama.

Straight - klasyka gatunku

W zestawieniu kołnierzy oficjalnych nie mogło zabraknąć uniwersalnej klasyki gatunku - czyli kołnierzyka prostego (klasycznego). Jest on zasadniczo podstawowym profilem tej części garderoby, od której wyprowadzone są wszystkie pozostałe rodzaje. Doskonale sprawdzi się w trzyczęściowych garniturach.

Kołnierzyk do marynarki

Kołnierzyki semi-formal - czyli kategoria, która mieści niemal wszystko

Styl pół-formalny jest kompromisem, który pozwala funkcjonować zarówno w okolicznościach wyższej, jak i niższej formalności. W związku z tym to właśnie do tej kategorii zaliczymy zdecydowaną większość kołnierzy. Powód jest prosty: mężczyźni potrzebowali rozwiązań, które wyeliminują konieczność posiadania kilkunastu zestawów i zmieniania ich w zależności od potrzeb.

Kołnierz typu club - biznesowa klasyka gatunku

Cechą charakterystyczną dla kołnierzyka club jest zaokrąglona krawędź i kolor różniący się od koloru koszuli. W XX wieku był to najczęściej noszony typ kołnierza w towarzystwie biznesowym. Z tego powodu stał się swego rodzaju symbolem powstającego stylu business formal.

Cutaway - modyfikacja klasycznego “straighta”

Cutaway - jak sama nazwa nam sugeruje, bazuje na kołnierzyku klasycznym straight, z którego (ze względu na wygodę) “odcięto” odrobinę materiału. Skrzydełka przy guziku nie układają się tu w trójkąt skierowany ku górze, lecz wzdłuż poziomej linii prostej. Świetne rozwiązanie jeśli nie zawsze lubimy nosić krawat.

Button down i hidden button - rozwiązania kierowane funkcjonalnością

Kołnierzyki z guzikami powstały po to, żeby nie trzeba było się przejmować przesuwającym w lewo i prawo węzłem krawata. Różnica między nimi jest taka, że klasyczny button down ma guziki przechodzące przez cały kołnierzyk - na wierzch. Z kolei hidden button ma w sobie dwie warstwy materiału, przy czym dziurka na guzik jest tylko w tej głębszej. Dzięki temu guzik nie jest widoczny.

Kołnierzyki “podnoszące” - tab i pinned

Kołnierzyk typu tab ma na wysokości guzika wszyty dodatkowy pasek materiału, również zapinany na mały guziczek. Jego zadaniem jest wypchnięcie węzła krawata do przodu, aby wyglądał on poważniej i nie przesuwał się. W przypadku kołnierzyka pinned materiał zastąpiony jest metalowym drucikiem. Ten drugi kołnierzyk jest bardziej ekskluzywny.

Spread - kołnierz o rozstawie szerokim

Ostatnim kołnierzykiem z grupy semi-formal jest tzw. spread. Jak sama nazwa wskazuje - jest on zmodyfikowaną wersją kołnierza “straight”. Skrzydełka mają tutaj nieco szerszy rozstaw, niż ma to miejsce normalnie. Przez to trójkąt na wysokości guzika staje się większy. Tę koszulę zakłada się, jeśli ktoś ma zamiar zawiązać duży węzeł w krawacie.

Wejście w casual - czyli kołnierzyki o niezobowiązującym charakterze

W końcu docieramy do najmniej zobowiązującej, “codziennej” kategorii kołnierzyków. Te możemy założyć przy wszelkich okazjach na co dzień: idąc do sklepu, na spacer, randkę, czy spotkanie w barze.

Long point - czyli imprezowy klasyk lat ‘80

Kołnierz z charakterystycznymi, strzelistymi skrzydełkami jest szczególnie rozpoznawalny ze względu na popularność filmów z lat ‘80 ubiegłego wieku. Dzisiaj już raczej nie noszony - nadal jednak funkcjonuje w kanonie jako punkt wiszący gdzieś między casualem, a semi-formal.

Mandarin i band - czyli kołnierzyk bez (lub prawie bez) kołnierzyka

Kołnierzyk typu band to tak naprawdę brak kołnierzyka. Właśnie z tego względu stanowi on najmniej zobowiązujący typ kołnierza. Z kolei słynny mandarin to tak w skrócie koszula ze stójką. Innymi słowy: kołnierz nie mający skrzydełek wokół guzika.

Do kołnierzy nieoficjalnych można zaliczyć jeszcze ten, który występuje w koszulkach polo - jednak nie będziemy go omawiać, ponieważ dotyczy on koszulek właśnie, nie koszul.

Rodzaje kołnierzyków w koszulach męskich - podsumowanie

To, czy do konkretnego typu kołnierzyka założymy marynarkę gładką, w kratę czy żadnej - jest niejako uwarunkowane przez kategorię, do której ów kołnierzyk się kwalifikuje. Zasadniczo żadnych innych zasad w tej kwestii nie ma - oprócz oczywiście kołnierzy tail-coat i tuxedo. Te jednak są dedykowane jednemu, bardzo konkretnemu zestawowi ubrań.