Koszule męskie wróciły do łask. Coraz więcej osób zaczyna je nosić na co dzień - i to nie tylko do pracy, ale także np. podczas spotkań towarzyskich. A skoro tak - to wypada uzbroić się w odpowiednią wiedzę na temat tego, jak je nosić. Nie jest to bowiem tak proste, jak mogłoby się z pozoru wydawać. Istnieje wiele rodzajów koszul, dzielonych pod wieloma względami. Które z nich pasują do jakich okoliczności? Zachęcamy do lektury!

Podstawowy podział koszul - fason, pilsa, kołnierzyk, mankiet, splot

Zanim przejdziemy do omawiania konkretnych podtypów koszul męskich, musimy wyjaśnić, jakie elementy będziemy brali pod uwagę.

  • Fason - czyli sposób uszycia koszuli
  • Pilsa - czyli pasek, na którym znajdują się pionowo ustawione guziki
  • Kołnierzyk
  • Mankiet
  • Splot

Dla niektórych może być to nieco zaskakujące, ale każdy z tych elementów w jakiś sposób określa formalność naszego stroju. Przykładowo mankiet na spinki jest bardziej formalny od tego na guziki.

Do koszuli z krytą pilsą natomiast nigdy nie powinniśmy zakładać krawata. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę, podczas wyboru koszuli i dodatków do niej? Zapraszamy do dalszej lektury!

Czy różnica między koszulą regular a slim fit ma znaczenie?

Podział, z którym każdy z nas spotyka się na co dzień, to ten ze względu na fason. Mamy tutaj zasadniczo dwie najpopularniejsze opcje - regular fit i slim fit (koszula taliowana). Zasadniczo jest jeszcze koszula skinny fit, ale można się z nią spotkać naprawdę rzadko.

Jeśli chodzi o różnicę między dwoma wspomnianymi fasonami - będzie ona wyglądała następująco:

  • Koszula męska regular fit, czyli tzw. koszula prosta. Jej szerokość od pach do dolnej krawędzi jest przez całą długość jest dokładnie taka sama. Docelowo powinna ona pozostawiać dość sporo “luzu” w okolicach talii.
  • Koszula slim fit, nazywana również koszulą taliowaną. Jej zadaniem jest podkreślenie smukłej sylwetki - będzie więc idealna dla szczuplejszych mężczyzn. Posiada ona specjalne zaszewki, które powodują powstanie zwężenia w okolicach talii. Materiał bardziej przylega do ciała.

Stopień formalności nie różni się zbytnio w przypadku żadnego z tych wariantów. Kryterium wyboru powinien być więc wyłącznie typ naszej sylwetki i komfort podczas noszenia. Koszule męskie slim fit są bowiem często uznawane za dość ciasne. Choć i tak zależy to od preferencji.

Koszula męska biała damian

Pilsa - kryta czy odsłonięta? Od czego to zależy?

Pilsa jest jednym z najłatwiejszych do “rozgryzienia” elementów koszuli. Zasada jest następująca: do koszuli z krytą pilsą zakładamy wyłącznie czarną lub białą muchę. Nie ma mowy o krawacie, krawatce lub pozostawieniu “pustej” szyi. Obecność plisy wymaga bowiem wyższego stopnia formalności stroju, który jest bezpośrednio związany z muchą.

Koszule z odsłoniętą pilsą rządzą się natomiast swoimi prawami. Do nich też możemy założyć muchę - to już jednak raczej będzie strój nieformalny. Powinien być przynajmniej mniej formalny od dress code’u typu black tie (strój wieczorowy - smoking).

Jakie istnieją typy kołnierzyków i kiedy można je nosić?

Na rynku można znaleźć wiele typów kołnierzyków. Każdy z nich jest związany z nieco innym stopniem formalności. Zdecydowaliśmy się podzielić je na trzy grupy, posegregowane od najmniej formalnego do najbardziej formalnego.

  1. Kołnierzyki casualowe: button down (kołnierz z guzikami) i mandarin (brak kołnierza, koszula ze stójką). Te dwa warianty sprawdzą się wyłącznie w nieformalnych okolicznościach. Możemy założyć je na randkę, spotkanie towarzyskie czy rozmowę o pracę.
  2. Kołnierzyki pośrednie: spread, classic, tab, club. Wszystkie z wymienionych są do siebie bardzo zbliżone pod kątem wyglądu. Są one najczęściej spotykane - zarówno w koszulach formalnych, jak i casualowych. Możemy założyć do nich krawat, muchę czy pozostawić bez niczego. Takie kołnierzyki sprawdzają się zarówno w garniturach, jak i stylizacjach casualowych.
  3. Kołnierzyki formalne: pinned (kołnierz ze spinką, noszony z krawatem), wing tip (w którym są same skrzydełka - noszony z muchą, do fraku lub smokingu), contrast (gdzie kołnierz ma inny, jaśniejszy kolor od reszty koszuli - spotykany w dress codzie biznesowym).

Mankiet - jakie ma znaczenie w kwestii formalności stroju?

Nie wdając się w niepotrzebne szczegóły (rozróżnienie na mankiet francuski itp.) - możemy podzielić mankiety na dwa główne rodzaje: zapinane na guzik lub spinkę. Zasada jest w tym przypadku równie prosta, co przy pilsie. Jeśli zakładamy koszulę ze spinkami, sugerujemy formalny charakter stroju. W związku z tym pod naszą szyją powinien znaleźć się krawat lub mucha. Mankiet na guziki również pozwala na ich założenie - jednak pozostawienie pustego kołnierza nie będzie w tym przypadku faux pass.

Koszula na każdą okazję - czy taka w ogóle istnieje?

W rozróżnieniu koszul istotne będą jeszcze kwestie takie jak kolor, wzór czy splot materiału. Naturalnie gładka koszula bez wzorów będzie najbardziej formalna. Koszula kolorowa, gładka będzie etapem pośrednim. Natomiast koszule męskie w kratę, paski czy jeszcze inny wzór są zdecydowanie najmniej formalne.

Jeśli chodzi o splot, będzie to bardzo proste: im gęstszy, bardziej zwarty i “mięsisty” - tym wyższy będzie stopień formalności koszuli. Weźmy na przykład splot koszykowy. Jest on stosunkowo luźny, zapewniający duży przewiew. W związku z tym najlepiej sprawdzi się w garniturach i innych zestawach czy strojach casualowych - czy też smart casualowych. Do oficjalnego, trzyczęściowego garnituru, smokingu czy fraku powinniśmy jednak założyć już coś bardziej “zwartego”. Przede wszystkim dlatego, że gęstsze sploty nie prześwitują.

Rodzaje koszul męskich i jak je nosić - podsumowanie

Zagadnienie, jakim są rodzaje koszul i to, w jakich okolicznościach nosić poszczególne z nich jest jeszcze szersze. Udało nam się jednak przedstawić pewne podstawy, dzięki którym z pewnością nie raz unikniemy kłopotliwego faux pas. Zwróćmy uwagę na następujące elementy koszuli: pilsę, kołnierzyk, mankiet oraz kolor. Na początek to wystarczy, żeby dobrać odpowiednią z nich.