W Polsce z roku na rok przybywa producentów odzieży męskiej, choć ich liczba dalej jest niewielka. Ma to związek głównie z brakiem świadomości mężczyzn odnośnie mody i własnego wyglądu, co miało miejsce jeszcze kilka lat temu. Twórcy odzieży prześcigają się w metodach zdobycia klienta, a najprostszymi do manipulacji są cena i jakość wykonanego produktu. Producent odzieży męsiej musi odnaleźć złoty środek między nimi, żeby odnieść sukces. Faktem, swoją niszę można odnaleźć stawiając na tylko jeden z tych czynników, jednak niesie to z sobą duże ryzyko niepowodzenia. Proces produkcji odzieży to bieg z przeszkodami, który zaczyna się już w fazie projektowania. Należy spędzić wiele godzin analizując rynek mody oraz nadchodzące trendy, gromadząc informacje dotyczące kolorów, krojów i tkanin. Szkice projektowe, stopniowanie rozmiarów, zakup i utrzymanie maszyn szwalniczych - to wszystko ma wpływ na cenę produktu jakimi są koszule męskie, spodnie czy marynarki. Trzeba uwzględnić jeszcze rodzaj użytego materiału, sposób i jakość wykonania, trwałość szwów. Niestety, większość producentów odzieży męskiej woli poświęcić dobrą jakość odzieży kosztem niskiej ceny, która ma zachęcić do kupna większe grono odbiorców. Nie bierze się pod uwagę jednak, że przeciętny, pod względem zarobków i wykształcenia, mężczyzna nigdy więcej nie dokona zakupu produktu, który po kilku tygodniach nie nadaje się do ubrania. Kobiety, kupując odzież damską, by założyć ją jeden raz, może i wrócą. Producentów, którzy starają się wyprodukować odzież o przyzwoitej jakości i rozsądnej, ale nie przesadnie niskiej cenie jest bardzo niewielu.
Dobry producent odzieży męskiej musi zapewniać swoim klientom coraz to nowsze, ciekawe kolekcje ubrań. O tyle, o ile krój garniturów się nie zmienia, tak wszystkie inne elementy i produkty muszą być nie tylko modne, ale również i dobrze wyglądające, czy praktyczne. W znacznym stopniu odzwierciedla to cena ubrania. Stworzenie ciekawej kolekcji wymaga od producenta zatrudnienia dobrego projektanta, a ci nie są tani. Mężczyźni przywiązują o wiele większą wagę do połączenia elegancji z funkcjonalnością. Zaprojektowanie takiej odzieży męskiej, dodatkowo w atrakcyjnej cenie, nie jest łatwe. Wystarczy spojrzeć na obecne oferty sklepowe, gdzie każda koszula wygląda tak samo, a wszystkie pary spodni zostały wyprodukowane najniższym kosztem. Owszem, cena jest może i przystępna, ale warto zastanowić się nad potrzebami statystycznego klienta. Zwiększenie jakości wykonania odzieży może podnieść koszty jej wytworzenia o 10 - 15 proc. Lwia część kupujących zapłaci kilka dodatkowych złotówek, jeśli będą mieli gwarancje trwałości towaru. Mężczyźni, w przeciwieństwie do kobiet, wolą dokonywać zakupów droższych, ale stosunkowo rzadko. Myślenie, że oferowanie odzieży niższej jakości sprawi, że będą przychodzić do sklepu częściej, jest błędem. Rezultatem będą poszukiwania innych marek i innego wykonania u konkurencji. Podsumowując - oferowanie produktów w odrobinę wyższej cenie, ale z ciekawych kolekcji i w dobrej jakości, może tylko przysporzyć nam klientów.
Cena odzieży męskiej w dużym stopniu zależy od rodzaju i jakości materiału, który został użyty do jej produkcji. Jeszcze jednym czynnikiem, równie ważnym jest koszt utrzymania fabryk, maszyn szwalniczych i siły roboczej. Wytworzenie jednej sztuki dokładnie tego samego produktu np: kurtki męskiej może różnić się ceną, w zależności od części świata, w której trwa produkcja. Oznacza to, że nie każde ubranie, które zostało uszyte w Chinach, musi być złej jakości. Trzeba pogodzić się z faktem, że lwia część przemysłu tekstylnego i odzieżowego znajduje się właśnie w Turcji, Indiach czy południowo - wschodniej części Azji. Producentowi o wiele bardziej opłaca się sprowadzić towar do kraju z drugiej części świata, niż wytwarzać go na miejscu. Wiąże się to przede wszystkim z lepszym zapleczem maszyn szwalniczych zagranicą oraz o wiele tańszym kosztem zatrudnienia i utrzymania pracownika. Jakość odzieży nie zależy w takiej mierze od kraju produkcji, jak mogłoby się wydawać, a raczej od danego producenta odzieży męskiej. Trzeba być świadomym, że wytworzenie dobrych ubrań męskich nie polega tylko na skrojeniu byle jakiego materiału, zszycia w odpowiednich miejscach i dodaniu kilku guzików. Wszystko zależy od materiałów, które zostały dostarczone. Nie trzeba bać się lokalizacji parków szwalniczych, lecz słabej jakości tkaniny i wykonania. Nabywca będzie korzystał z oferty zakupienia odzieży dobrze wykonanej i stosunkowo taniej, bez względu na kraj produkcji. Równocześnie warto tworzyć świadomość wśród klientów, że odzież chińska lub tajlandzka nie zawsze musi być gorsza.