Kaszmir jest materiałem luksusowym i niezwykle drogim, przeznaczonym jedynie dla bardzo zamożnego klienta. Surowcem do jego produkcji jest sierść kóz kaszmirskich, które występują na terenach Chin i Mongolii. Bardzo trudne do podrobienia, ubrania z niego wykonane charakteryzują się niesamowitą lekkością przy jednoczesnej dobrej ochronie przed zimnem. Producent swetrów męskich najczęściej stosuje kaszmir własnie przy tworzeniu swetrów oraz szali. Ceny takich produktów wahają się od 500 do nawet 2500 złotych. Wszystko zależy od miejsca na ciele zwierzęcia, z którego wyczesywana jest sierść. Najszlachetniejszy kaszmir, w kolorze białym, pochodzi z podbrzusza kozy. Jest to materiał bardzo ceniony w produkcji odzieży, nie tylko swetrów męskich, ale również marynarek czy krawatów. Niestety, coraz częściej zauważa się produkty oznaczone jako wykonane z kaszmiru, które posiadają tylko 10 proc jego zawartości. Są to wyroby tańsze, skierowane do większego grona odbiorców. Nie należy jednak ulegać złudzeniom, że zamożny klient skusi się taką ofertą. Warto wyraźnie zaznaczać ilość materiału użytego do produkcji, a wybredniejszym mężczyznom zapewnić stuprocentowe wyroby. Należy również zwrócić uwagę na kraj producenta swetrów męskich. Droższe, ale jednocześnie lepszej jakości wyroby, pochodzą z Anglii czy Włoch. Ubrania produkowane w Chinach czy Mongolii to tańsze i gorsze odpowiedniki, choć również zawierające kaszmir. Nie odrzucajmy jednak pochopnie tych produktów. Być może w niedługim czasie materiał z Azji będzie równie dobrej jakości.
Produkt produktowi nierówny. Przed zakupem trzeba zdać sobie sprawę na jaką porę roku i temperaturę ma być przeznaczony sweter męski. Różnica tkwi nie tylko w rodzaju użytego do produkcji materiału, ale również w jego strukturze. Wiele o jakości ubrania mówi również kraj, w którym zostało stworzone. Najlepsze towary posiadają metki wyrobów europejskich, na przykład angielską lub włoską. Swetry sprowadzane z rejonów Azji są może i tanie, ale nie będą służyły długo klientowi. Na w miarę ciepłe jeszcze, wiosenne lub jesienne dni można pozwolić sobie na zakup swetrów sztucznych. Producenci swetrów męskich używają również poliestru i lycry. Charakteryzują się cienkością, ale nie chronią przed mrozem tak dobrze, jak te naturalne. Dzianina i wełna będą świetnie chronić przed chłodem i umożliwiać odpowiednią wentylację powietrza. Niestety, swetry męskie produkowane z tych materiałów stosunkowo łatwo ulegają zniekształceniom i rozciągnięciom. Trzeba zwrócić baczną uwagę na strukturę wykonania tej partii odzieży. Im mniej zwarty, tym mniej ciepła zapewni. Sweter, który w ogóle nie przepuszcza promieni słonecznych podczas oglądania pod słońce, będzie idealny na faktycznie mroźne dni. Być może najlepszym wyborem są okrycia mieszane, z małym dodatkiem materiału sztucznego. Przy odpowiednich proporcjach można zyskać nie tylko ochronę przed złymi warunkami atmosferycznymi, ale również przed szybkim zużyciem się swetra. Trzeba bacznie przyglądać się metkom i zamieszczonym na nich procentom zawartości poliestrów.
Swetry męskie poszukiwane przez bardziej wymagających i zamożniejszych klientów są bardzo specyficzne. O fenomenie kaszmiru była już mowa. Są natomiast i inne materiały, bardzo cenione zarówno przez producentów swetrów męskich, jak i odbiorców. Przykładem są swetry z jaka lub wielbłąda. Są o wiele tańsze, ale równie dobrze się sprawdzają podczas mroźnych dni. Poszukiwane są materiały naturalne, ale równocześnie wytrzymałe, które nie zmienią swojej struktury przez kilka następnych lat. Stąd odpada zwykła dzianina czy wełna. Uważnie trzeba również podchodzić do faktury i miękkości użytego materiału. Świadomy klient chętniej wybierze produkt, który nie tylko chroni przed chłodem, ale również jest przyjemny i wygodny w noszeniu. Ostatnią, ale nie najmniej ważną cechą jest krój i fason swetra męskiego. Coraz większa ilość mężczyzn przywiązuje wagę do swojego wyglądu, stąd i potrzeba projektowania coraz to nowych i modniejszych ubrań. Liczy się każdy element - kształt kołnierzyka i dekoltu, sposób zszycia rękawów czy taliowanie. Niestety, wytwory bardziej znanych projektantów są znacznie droższe. Swetry męskie z wysokiej półki najlepiej wyglądają z inną markową i klasyczną odzieżą. Warto więc zapewnić klientom dostęp do drogich koszul męskich i eleganckich par spodni. Dobrej jakości towar, który będzie służył przez wiele lat, jest drogi. Klientów, których mogą pozwolić sobie na taki zakup jest niewielu. Trzeba być tego świadomym i często trzeba dokonać wyboru między jakością odzieży, modnym wyglądem zaprojektowanym przez dobrego projektanta, a ceną.